نوشته شده در دسته‌بندی نشده

مقاله ای در مورد دراویش و حادثه ی شهرستان کوار

12

وبلاگ حقوق بشر ـ دراویش در ایران، بزرگترین اقلیت مذهبی به حساب می‌آیند، ۲۰ سلسله دراویش در ایران شناسایی شده‌است. با این وجود جمهوری اسلامی ایران فشارهای زیادی از جمله بازداشت، تخریب خانقاه‌ها و حسینیه‌های دراویش را بر این اقلیت مذهبی وارد می‌کند.

اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی:

تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس رانمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد.

اصل ۲۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی:

– احزاب ، جمعیت ها، انجمن های سیاسی و صنفی وانجمن های اسلامی یا اقلیت های دینی شناخته شده آزادند.

اصل ۱۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی:

مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند.

*دلایلی که رژیم جمهوری اسلامی ایران برای زندانی کردن اقلیت مذهبی می آورد؟

می گویند: این ها علیه نظام توطئه می کنند!

*جالب است که بدانید؛ توطئه علیه نظام را در هیچ جا از تاریخ معاصر نشنیدید؛ بجز در نازیسم و فاشیسم در آلمان و ایتالیا و دروه ی استالین در شوروی و کره شمالی امروز.

معنی علیه نظام توطئه می کنند در پرونده ی دراویش این موارد هستند:

۱ـ تبلیغ علیه نظام

۲ـ اقدام علیه امنیت ملی

۳ـ افشای اسرار ملی در مصاحبه ها

۴ـ توهین به رهبری

۵ـ عضویت در گروهک انحرافی مجذوبان نور (وبسایت خبری مجذوبان نور است)

دلایل واهی برای از بین بردن خانقاه ها وحسینه های دراویش با لشکر کشی سراسری و با مجوز حکومت:

ـ خانه ی کفار است باید از بین برود.

– مراکز اختلاف افکنی

– مراکز ضد اتحاد ملی

روحانیون بلند پایه قم؛ وحید خراسانی و صافی گلپایگانی بر علیه دراویش بسیار تبلیغ می کنند و پول کلان هم خرج می کنند.

سخنان سعید امامی در سال ۷۵ (سلاخ گر رژیم) معاون وزیر اطلاعات گذشته در مورد دراویش:

تفکرات دراویش بسیار وحشتناک هستند  که در کشور دارند رشد پیدا می کنند آدم های بسیار فاسدی بین این اینها هستند و ما عده ی بسیار زیادی از آنها را دستگیر کردیم به دلیل این که ادعاهای داشتند وجوانان حزب اللهی را بعنوان درویش جذب می کردند.

جمهوری اسلامی جهت سرکوب دراویش بر آنها برچسب میزند ؛ دراویش گنابادی را “دراویش آمریکایی” می خواند و ادعا می کند که دراویش قصد مخدوش کردن چهره ایران و اسلام را دارند. به دراویش برچسب های واهی مانند ارتباط با منافقین!! و ارتباط با استکبار جهانی!!

 یکی دیگر از دلایل سرکوب دراویش قطب جدید آنها می باشد بنام نورعلی تابنده (ملقب به مجذوب علیشاه) که بهونه خوبی برای برخورد با دراویش شده است به علت آنکه می گفتند :

قطب فعلی روزی در نهضت آزادی به فعالیت سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران مشغول بوده است و حمایت دراویش  در انتخابات ۸۸ از کروبی که رژیم را بسیار خشمگین کرد.

جایگاه قطب در نزد دراویش به این معناست که؛جایگاه قطب در دروان غیبت جایگزین جایگاه امام در دروان حضورش است.

حادثه ی شهرستان کوار

شهریور 1390 در پی تحریک نیروهای بسیج علیه دراویش گنابادی فضای شهرستان کوار امنیتی شد

ماجرای حمله به کوار ادامه حمله های سلسله واری است که بعد از سال ۱۳۸۴ بصورت سیستماتیک و طراحی شده به صورت ظاهر زیر نظر و با مسئولیت “جامعه مدرسین حوزه علمیه قم” به ریاست آخوند محمدیزدی، و درحقیقت به دستور رهبر نظام، همزمان با روی کار آمدن دولت نهم به صورت گسترده ای آغاز گشت.

برای مثال آخوندی بنام “آخوند مدنی” در خراسان، که با روی کارآمدن نظام اسلامی این آخوند قدرت زیادی در گناباد پیدا کرده بود، به سرکوب دراویش روی آورد و کتاب هایی علیه آنها نوشت. به تازگی هم در مصاحبه با سایت “جوان آنلاین” اعلام کرد که “دراویش مانند موش خانگی هستند که باید آنها را با سم مهلک  از میان برداشت”. این درست همان حرفی است که هیتلر در مورد یهودیان زد.

چند ماه قبل از حمله به کوار، طلبه -بسیجی هایی را به ایستگاه های مترو به عنوان مبارزه با عرفانهای کاذب روانه کردند که پشت میزی مینشستند و زیر عنوان مبارزه نرم علیه عرفان های کاذب و نوظهور، علیه درویشی سمپاشی می کردند.

تحرکات طلبه ای به نام شهبازی علیه دراویش نعمت اللهی گنابادی در تحریک و تهییج نیروهای بسیجی در شهرستان کوار به ایجاد فضای امنیتی در این شهرستان منتهی گردید.

 طلبه ای به نام شهبازی با توزیع سی دی های موهون و انتشار اکاذیب و افترا علیه پیروان طریقت نعمت اللهی گنابادی موجبات تشویش اذهان عمومی در شهرستان کوار را فراهم آورده است.

این طلبه مردم شهرستان کوار از توابع فارس را به تظاهرات و راهپیمایی علیه دراویش گنابادی دعوت کرده است.

طی روز های اخیر این طلبه و جمعی از نیروهای بسیجی و خودسر با پخش سی دی با محتوای موهون علیه دراویش گنابادی در کوار و روستاهای اطراف ، شهروندان بی اطلاع را به برخورد با پیروان طریقت گنابادی ترغیب کرده اند.

دراویش گنابادی در پی اقدامات تحریک آمیز نیروهای خودسر با مراجعه به مراجع قانونی و ارسال نامه مراتب نگرانی خویش را اعلام کرده اند.

گفتنی است در مرداد ماه همان سال نیز جمعی از دراویش گنابادی در شهرستان کوار در اعتراض به پخش اعلامیه و تبلیغات سوء علیه تصوف وبزرگان عرفان در مقابل بخشداری این شهرستان تجمع  کردند.

در پی تحرکات در شهرستان کوار ، جمعی از نیروهای بسیجی شهرستان های استان فارس برای ایجاد درگیری با دراویش نعمت اللهی گنابادی به کوار اعزام شدند و در سطح این شهرستان دست به تظاهرات زدند و شروع به تبلیغ و جوسازی کرد، و آنها علیه تصوف به فحاشی و توهین پرداخته و به خانه و مغازه دراویش هجوم بردند و حتی به  شعار نویسی بر روی دیوارهای شهر با عنوان “مرگ بر درویشهای آمریکایی” اقدام کردند.

و نیروهای امنیتی در محل برگزاری مجالس درویشی شهرستان کوار دوربین مداربسته نصب کرده و تمام رفت و آمدها را زیر نظر گرفته اند.تمام راه های مواصلاتی به این شهرستان توسط نیروهای یگان ویژه بسته شده و از ورود دراویش به کوار جلوگیری می شود.

در جریان این درگیری که با پرتاب گاز اشک آور و شلیک گلوله از سوی نیروهای انتظامی آغاز شد، منازل برخی از دراویش مورد هجوم و تفتیش قرار گرفته و عکس های بزرگان آنها را شکسته و چند باب مغازه آنان نیز دستخوش حریق شده است.

دراویش شهرستان های دیگر استان فارس برای کمک به دراویش کوار خود عازم این شهرستان شدند که متاسفانه در ورودی شهر کوار از آنها با گلوله سلاح های جنگی مثل کلت و کلاشینکف استقبال شد.

آمار زخمی شدگان حادثه کوار  بیش از ۵۰ نفر بوده شش نفر از دراویش به ضرب گلوله از پا افتادند که در این میان یک جوان به نام وحید بنانی سروستانی پس از سه روز در اثر شدت خونریزی فوت شد. ماموران اداره اطلاعات و امام جمعه آن شهر پیکر این شهید را به خانواده اش نمی دادند و با ایجاد فشار روانی می خواستند از پدر و مادر او گواهی بگیرند که پسرشان بسیجی بوده و درویش نبوده!!! حتی در سردخانه سبیل های او را تراشیده بودند تا ادعا کنند که درویش نبوده. گفتنی است پس از گذشت چند سال از کشته شدن این درویش به ضرب گلوله ماموران ، پرونده شکایت خانواده وی برای پیگیری همچنان به جایی نرسیده است.

بعد از آن اداره اطلاعات و دستگاه های پروپاگاندای نظام  با درست کردن یک ویدئوی فضیحت بار خواستند نعل وارونه بزنند و بگویند که دراویش به بسیجی هایی که سرگرم ارشاد آنها بوده اند حمله کرده اند و دست به کشتار زده اند. بعد هم دراویش را دسته دسته به اداره اطلاعات احضار کرده و به زندان عادل آباد شیراز و اوین تهران.عده ی زیادی از دراویش را که در آن زمان بازداشت کردند به سالها زندانی های و تبعید مادام عمر از زادگاهشان محکوم شدند.

اتهامات وارده بر این دراویش گنابادی از این قرار است: توهین به رهبری٬ تشویش اذهان عمومی، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی٬ نشر اکاذیب٬ و عضویت در گروهک انحرافی٬ لازم به ذکر است٬‌ حمید مرادی از مدیران سایت مجذوبان نور علاوه بر این اتهامات واهی و بی‌اساس٬ متهم به تخریب اموال عمومی نیز شده ‌است.

 

سخن آخر

ماهیت این نظام، فرقه ای که هرکجا طرز تفکری متفاوت از خود یا فریادی که صدای مردم مظلوم و ستمدیده ایران را به گوش جهانیان و نهادهای حقوق بشری می رساند را می بینند برچسب جاسوس، آمریکایی، صهیونیست یا… را برای آنها بکار می برند. در این نظام همان طور که می دانید این یک امری عادی می باشد مثلا علاوه بر برچسب آمریکایی می بینیم که در سایت های وابسته به سپاه مانند جوان آنلاین، فارس نیوز و سایر سایتهای وابسته به نظام به دراویش برچسب های واهی مانند ارتباط با منافقین!! و ارتباط با استکبار جهانی!! می زنند.

 

(گردآورنده نادر کبیر)

 

Advertisements

نویسنده:

بررسی نقض حقوق بشر در ایران با نادرکبیر فعال حقوق بشر

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s